Kredyt dla zadłużonych firm – czy to możliwe?

Strona główna>Blog>Kredyt dla zadłużonych firm – czy to możliwe?

Jeśli przedsiębiorstwo spłaca kredyt lub kredyty, korzysta z samochodów w leasingu czy też ma przeterminowane faktury za zamówione towary, można je uznać za zadłużone. Jeśli tylko należności z wyżej wymienionych powodów zaczynają generować finansowe problemy, wówczas konieczne jest podjęcie odpowiednich kroków, które mogą te kłopoty zażegnać.

Kredyt dla zadłużonych firm – czy to możliwe?

Spis treści

Płynność finansową można uratować korzystając z odpowiedniego kredytu dla zadłużonych firm. Wprawdzie banki niekoniecznie udzielą zadłużonej firmie kredytu, ale nie brakuje pozabankowych instytucji, które takiej pożyczki udzielą.

Zadłużona firma – czy ma szansę na pożyczkę?

Krajowy Rejestr Długów informuje, że firmy działające w Polsce są już zadłużone na ponad 11 mld zł. Jest ich niemal 300 tys. Wiele funkcjonujących z kredytami przedsiębiorstw opłaca swoje zobowiązania bez większych problemów, jednak jak widać nie brakuje też takich firm, które z różnych powodów ma z tytułu swoich zadłużeń spore kłopoty. Czy w takiej sytuacji firma może otrzymać kolejny kredyt, by poprawić swoją płynność finansową? Jak się okazuje kredyt dla zadłużonych firm jest oferowany przez firmy pozabankowe. Najistotniejszym argumentem przemawiającym za tym, by takie trudne kredyty dla zadłużonych zostały przyznane, jest to, czy dana firma generuje regularne zyski i czy poprzednie zobowiązania spłacane były w terminie.

Istotną kwestią w całym procesie udzielania kredytu, czy też pożyczki zadłużonym przedsiębiorstwom jest to, w jaki sposób definiuje się samo zadłużenie. Wystarczy, że firma spłaca kredyt, korzysta z samochodu w leasingu, czy też używa karty kredytowej, to takie przedsiębiorstwo należy uznać za zadłużone. Jednak w przypadku, kiedy firma działa prężnie, generuje przychody pozwalające regularnie i w terminie spłacać swoje zobowiązania, może ubiegać się o kolejny kredyt w banku. Jednak jeśli firma ma problemy finansowe, nie spłaca kredytów w terminie a chce ratować płynność finansową przedsiębiorstwa poprzez zaciągnięcie kolejnego kredytu musi wówczas zwrócić się do firmy pożyczkowej.

Kredyt konsolidacyjny dla firm – pomysł na ratowanie płynności finansowej

Zdolność kredytowa przedsiębiorstwa może być  na tyle w złej kondycji, że nawet firmy pożyczkowe nie będą chętne do udzielenia finansowego wsparcia. W takiej sytuacji jest jeszcze jedno koło ratunkowe w postaci kredytu konsolidacyjnego dla firm. Jego atutem jest to, że łączy on wszystkie aktualne zobowiązania w jedno. W ten sposób spłacanie kredytu staje się prostsze, rata może być atrakcyjniejsza, mniej obciążająca firmę, co przełoży się na stabilizację finansową przedsiębiorstwa. Kolejną zaletą kredytu konsolidacyjnego dla firm jest to, że w jego ramach można otrzymać tzw. kwotę wolną. Tę można przeznaczyć na dosłownie dowolne cele, które ściśle wiążą się z prowadzeniem działalności. Mogą to być środki, które firma przeznaczy na wypłaty dla pracowników, czy też zakup towarów niezbędnych do funkcjonowania przedsiębiorstwa. Jest jednak jeden haczyk, mianowicie kredyt konsolidacyjny dla firm wymaga wniesienia zabezpieczenia rzeczowego w postaci nieruchomości, czyli np. działki, domu czy mieszkania.

Jakie dokumenty są wymagane do złożenia wniosku o kredyt konsolidacyjny dla firm?

Finalizacja kredytu konsolidacyjnego jest możliwa wówczas jeśli firma przejdzie proces wnioskowania. Na tej drodze niezbędne będzie złożenie wniosku kredytowego, przedłożenie firmie pożyczkowej wszelkich dokumentów potwierdzających dane firmy (KRS, CEiDG, REGON), dokumentów dochodowych firmy, czy też zaświadczeń z ZUS i US o niezaleganiu z płatnościami. Jeśli firma ubiega się o kredyt w banku będą potrzebne też innego rodzaju dokumenty, takie jak umowa kredytowa, potwierdzenie ostatniej spłaty czy też harmonogram spłat.

Zaciągnięcie kredytu przez firmę, która jest mocno zadłużona jest więc jak najbardziej możliwe. Firmy pożyczkowe chętnie udzielają finansowego wsparcia, jeśli tylko przedsiębiorstwo nadal generuje zyski. Kredyt dla zadłużonych firm ma stanowić instrument, dzięki któremu przedsiębiorstwo uratuje swoją płynność finansową.

2022-12-29T11:02:12+01:0029 grudnia, 2022|