Kredyt konsolidacyjny dla firm – poznaj korzyści

Strona główna>Blog>Kredyt konsolidacyjny dla firm – poznaj korzyści

Prowadzisz firmę i zaciągnąłeś kredyty, by ją rozwinąć? Jeśli spłacasz kilka zobowiązań finansowych być może warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny. Spłacanie różnych zobowiązań jednocześnie wydaje się korzystniejsze, prostsze i mniej czasochłonne. Co więcej, mimo tego, że zobowiązanie nie zostanie zmniejszone, to jednak konsolidacja pożyczek może wyraźnie wpłynąć na obniżenie miesięcznej raty kredytowej, w przypadku kiedy uda się znaleźć pożyczkę o niższym oprocentowaniu.

Kredyt konsolidacyjny dla firm – poznaj korzyści

Spis treści

Kredyt konsolidacyjny dla firm – co to takiego?

Konsolidacja kredytów w zdecydowanej przewadze kojarzyć się będzie z osobami prywatnymi, indywidualnymi klientami banków. Jednak warto mieć także na uwadze tego rodzaju ofertę banków jeśli jest się przedsiębiorcą, banki również oferują kredyt konsolidacyjny dla firm. Mechanizm takiej połączonej pożyczki jest w zasadzie taki sam jak w przypadku klienta indywidualnego. Oznacza to, że konsolidacja pozwoli firmie spłacać kilka kredytów firmowych w formie jednej, nowej pożyczki. Prowadzi to do redukcji ilości długów, w rezultacie upraszcza firmowe finanse i ułatwia terminowe spłacanie rat. Bardzo istotną, korzystną cechą kredytu konsolidacyjnego jest fakt, że rata połączonych pożyczek powinna złożyć się na niższe miesięczne spłaty. A to dlatego, że okres spłaty zostanie wydłużony oraz w wyniku uzyskania korzystniejszych parametrów kredytu poprzez połączenie kilku pożyczek. Konsolidacji mogą podlegać bardzo różne produkty finansowe, których okresy spłaty i wysokości będą się od siebie nawet istotnie różnić.

Czy każda firma może skorzystać z kredytu konsolidacyjnego?

Według ZBP (Związek Banków Polskich) ponad połowa średnich firm (52%), i niemal połowa mikro- i małych przedsiębiorców (48%) korzysta z kredytów bankowych. Skala jest więc dosyć duża, założenie firmy zawsze obarczone jest ryzykiem, a zaciągane pożyczki mogą w wielu sytuacjach stanowić finansowy ciężar nie do udźwignięcia. Przedsiębiorstwa spłacające kilka różnych zobowiązań finansowych nie tylko muszą zmagać się z wysokością rat, ale z organizacją, terminowym spłacaniem kredytów obrotowych, na pojazdy, nieruchomości firmowe czy inwestycje. Wystarczy niewielka zmiana na rynku, zachwianie równowagi, kryzys ekonomiczny, przeliczenie się z możliwościami firmy w kontekście realizowanej inwestycji, a nawet prozaiczny pech, by w firmie zaistniał problem związany z terminową spłatą rat. Splot nieprzewidzianych wydarzeń niestety ma swoje dalsze konsekwencje – odsetki, windykacja, w najczarniejszym scenariuszu egzekucja komornicza. Kredyt konsolidacyjny dla firm stworzono właśnie po to, by pomagać przedsiębiorcom w trudnych chwilach. Każda firma, która zmaga się ze spłatami wielu kredytów może skorzystać na skonsolidowaniu wielu pożyczek, co pozwoli zredukować wysokość płaconych co miesiąc rat. Tego rodzaju bankowe produkty chętnie są wykorzystywane zarówno przez początkujących przedsiębiorców, jak i tych działających na rynku od wielu lat.

Przeczytaj również:

Kredyt dla zadłużonych firm – czy to możliwe?

Zauważyć jednak należy, że konsolidacja pożyczek nie jest jedynym panaceum na piętrzące się długi. Jeśli są one stosunkowo nieduże, powstałe poprzez korzystanie z kart kredytowych, to warto zdecydować się np. na kartę kredytową z transferem salda 0%. Przy większych zobowiązaniach warto zasięgnąć porady u specjalisty, doradcy, który zweryfikuje nasze długi i zaproponuje optymalne rozwiązanie.

A może kredyt dla zadłużonych bez zdolności kredytowej to też rozwiązanie?

Ciekawym narzędziem, z którego mogą także skorzystać firmy jest kredyt dla zadłużonych bez zdolności kredytowej. Nawet z niską oceną kredytową firma może u niektórych pożyczkodawców ubiegać się o pożyczkę. Jeśli tylko przedsiębiorstwo w wyniku finansowego zastoju potrzebuje gotówki na marketing, zapasy czy na sprzęt warto z tego rozwiązania skorzystać. Co ciekawe taka pożyczka może także pozytywnie wpłynąć na zdolność kredytową firmy. Należy jednak mieć na uwadze to, że firma udzielająca pożyczki naliczy wyższe odsetki w przypadku niższej zdolności kredytowej, co oznacza, że całkowity koszt kredytu będzie stosunkowo wysoki.

2022-12-29T11:10:39+01:005 września, 2022|